O festivalu

Mesto knjige 2022: Tiranija
29. avgust–3. september 2022
Nova Gorica

Po junijskem mikrofestivalu NaMestoKnjige prihaja 7. edicija novogoriškega knjižnega festivala in sejma Mesto knjige!

Na prenovljeni Delpinovi ulici v Novi Gorici se bodo med 29. avgustom in 3. septembrom zvrstili številni dogodki, od pogovorov, okroglih miz in delavnic do koncertov, sprehodov in razstave. Letos bomo ob 100. obletnici pohoda na Rim in vzpona fašizma pretresali temo tiranije – od učenja iz preteklosti do iskanja orodij za spopadanje z zatiranjem danes. 

Največji literarni dogodek na Primorskem tokrat vključuje 26 slovenskih in zamejskih založnikov, ki se bodo predstavili na tradicionalnem knjižnem sejmu. Seznam letošnjih gostov vključuje številna odmevna imena iz polja literature, humanistike, publicistike in družboslovja, med drugim Raula Pupo, Zorana Smiljanića, Avgusta Demšarja, Branka Sobana, Alija Žerdina, Ano Dušo, Majdo Širco, Bernarda Nežmaha, Jedrt Maležič in Srečka Fišerja. 

Mesto knjige 2022: Tiranija

Nova Gorica leži na območju, ki sta ga močno zaznamovali prva svetovna vojna in kasneje medvojno fašistično zatiranje. Ob 100. obletnici pohoda na Rim in fašističnega prevzema oblasti želimo z letošnjo festivalsko temo, tiranijo, premisliti posledice tega uničujočega režima. A temo smo zastavili širše: četudi je po eni strani razumljivo, da v času ponovnega vzpona avtoritarnih voditeljev, širjenja dezinformacij, sovražnega govora in črtanja že pridobljenih pravic vse pogosteje naletimo na oznako fašizem, želimo uporabo tega pojma tudi kritično pretresti. To je tudi razlog, da tema letošnjega festivala ni – fašizem. Poleg historičnega fašizma in njegovih zatiralskih praks želimo ob pojmu tiranije premišljevati tudi o aktualnih vojnah in zatiranju, tesnobi ob soočanju z mehanizmi nadzora, med drugim tudi v navezavi na tehnologijo, ter občutku nemoči ob ponovnem razmahu sovražnega govora in organiziranja skrajnežev, ki se nemalokrat sprevrže v nasilna dejanja. Preko refleksije preteklosti in sedanjosti bomo poskušali najti odgovore, kako se v prihodnosti zoperstaviti takemu in drugačnemu nasilju. Zveni idealistično, toda nekje je treba začeti. Na Mestu knjige bomo, kot vedno, to počeli v javnem prostoru.