Adriano Sofri
> Mesto knjige 2020
Adriano Sofri (1942) je italijanski novinar in pisatelj. Je eden najbolj znanih udeležencev italijanskih »svinčenih let« in avtor knjige Il martire fascista (Fašistični mučenik).
Četrtega oktobra 1930 so v vasici Vrhpolje v Vipavski dolini odjeknili streli, katerih odmev se je slišal še dolga desetletja, prav do današnjih dni. Tiste noči so neznanci ustrelili italijanskega učitelja Sottosantija, ki je slovel po svoji krutosti. Po pričevanjih naj bi otrokom, ki so govorili slovensko, celo pljuval v usta. Zgodba je postala alegorija trpljenja Primorcev pod fašizmom, a tudi odpora proti njemu. Slabih devetdeset let kasneje se je italijanski novinar, po rodu s Trsta, detajlno posvetil tej zgodbi in prišel na sled presenetljivim odkritjem. Njegovo delo, Il martire fascista (Fašistični mučenik) se bere skoraj kot detektivka.
Novinar pa ni kdorkoli. Gre za Adriana Sofrija, enega najbolj znanih udeležencev italijanskih »svinčenih let«, ki je bil v leta 1990 letih pravnomočno obsojen kot naročnik umora policijskega komisarja Luigija Calabresija leta 1972. »Afera Sofri« je razklala italijansko javnost in med drugim spodbudila zgodovinarja Carla Ginzburga, da je napisal polemiko Zgodovinar in sodnik (Il giudice e lo storico), ki danes, slabih trideset let po nastanku, velja za sodobni klasik historiografske misli.
Glavni lik ene osrednjih zgodovinskih travm povojne Italije piše o osrednji travmi primorske zgodovine. V njej sledi smernicam svojega prijatelja Ginzburga in razkriva plast za plastjo zgodovinske drame, z empatijo človeka z meje, ki se po burni in tragični življenjski izkušnji vrača v rodne kraje.
Foto: Rebeka Bernetič/Mesto knjige