Zimske urice
19.–21. december 2024
Knjigarna kavarna Maks
Delpinova 10, Nova Gorica
Četrtek, 19. 12.
18.00 Literarni večer mlade scene
Večer poezije, kjer se bodo predstavile mlade goriške pesnice. Pesnice so se v novembru udeležile delavnic v mentorstvu Ive Jevtić, Anje Mugerli, Neje Repe in Emilije Vučičević, kjer so se srečale in preizkusile v različnih literarnih zvrsteh, od poezije in proze, do dramatike in eseja. Večer nam bodo obarvale z izdelki iz delavnic in njihovim drugim delom.
Berejo: Lia Roza Slapernik Švagelj, Manca Blatnik, Lana Zoja Čuden, Hana Vuga
19.00 Ingver in Gverilke koncert
Ingver in Gverilke je performativni (nastopaški) pevski trio z naborom avtorskih, pobakovanih in podedovanih pesmi. Iz istrske dalje in iz ljubljanske škarpe je nastal konec poletja 2019, ma se članice poznajo že dolgo. Glas je njihov prvi inštrument – od večglasja do improvizacije.
Petek, 20. 12.
18.00 Kavarna odprta: Jernej Šček, Patrizia Raveggi
moderira: Kaja Širok
Primorska premierna predstavitev knjige intervjujev Kavarna odprta, nadaljevanja zelo priljubljene Kavarne Italija. Tržaški Slovenec, filozof Jernej Šček, v seriji pogovorov z italijanskimi intelektualci odpira miselni prostor Apeninskega polotoka slovenskemu občinstvu. Z avtorjem se bo pogovarjala priznana italijanska prevajalka in posrednica slovenske književnosti v italijanskem govornem prostoru, Patrizia Raveggi.
Sobota, 21. 12.
11.00 Kafe matineja: Mirt Komel, Andrea Bellavite
Trije letni časi: Zima, življenje in smrt
V tokratni ediciji kafe matineje se bosta teolog Andrea Bellavite in filozof Mirt Komel – vsak v svojem domačem jeziku, razumljiva drug drugemu – pogovarjala o razliki med starogrškim in krščanskim razumevanjem življenja in smrti, še zlasti v navezavi na to, kaj pomeni “dobro življenje” in kaj “lepa smrt” v sodobnem svetu.
18.00 Umori pod Alpami: Avgust Demšar, Tadej Golob, Mirt Komel
Moderira: Jedrt Jež Furlan
Pisci slovenskih kriminalnih romanov so ambasadorji branja. Zaradi njih se vijejo dolge vrste bralcev na pogovorih, podpisovanjih knjig, predvsem pa so v knjižnicah vrste čakajočih na nov domači slovenski kriminalni roman skoraj daljše od čakalnih vrst v zdravstvu. So redka sorta avtorjev, ki v romanih zrcalijo čas in prostor dogajanja. Ko nas ne bo več, bodo sodobni slovenski kriminalni romani redki pričevalci našega časa. Politične, gospodarske in cerkvene spletke v primežu vsakodnevnih človeških psihopatologij v teh romanih dobijo konkreten prstni odtis, forenzične sledi in ostanke, dele ali trupla v celoti. Ti govorijo zgodbo o tem kaj vse se skriva za lepo urejeno slovensko pokrajino. Slovenci nismo samo pridni in delavni v vsakdanjem življenju, taki smo tudi v literarnih umorih. Še več, kakšen od umorov se zgodi zgolj iz strasti ali pohlepa. S slovenskimi kriminalnimi romani postajamo bolj človeški in včasih tudi nekoliko bolj raz-človečeni.
Ali drži teza, da v urejenih državah, kjer je je dejansko manj kriminalnih dejanj, cveti kriminalna literatura?
19.00 Yannis trio koncert
Trio, ki ga sestavljajo Yannis Maizan na saksofonu, Samuele Gandin na klaviaturah in Fabricio Bertrami na bobnih, predstavlja repertoar standardov in avtorskih skladb tradicionalnega in modernega jazza.
Njihova glasba odraža različne kulturne korenine vsakega člana (Francija, Italija, Brazilija) v bogatem zvočnem prepletu, pri čemer velik poudarek namenjajo improvizaciji in naravni medsebojni povezanosti, ki sta temeljni značilnosti jazz glasbe.
🎷 Yannis Maizan – saksofon
🎹 Samuele Gandin – klaviature
🥁 Fabricio Bertrami – bobni